Working with locally trusted organisations across the county, Essex ActivAte run funded face to face activity clubs during the school holidays. Clubs are primarily free for children who are eligible for benefits based free school meals and we also offer limited spaces for those who are from ‘income-related’ benefits households or who experience inactivity or social isolation without access to this free support. You can find out more about Essex ActivAte here.

How do I book onto a holiday club?
  • If your child/ren receives or is eligible for benefit based free school meals, you will be emailed a HolidayActivities voucher code from your school
  • You will receive one code, per child, each holiday – each easter, summer and winter holidays, you will be sent a new code for each child
  • Click the green box to log in, claim your voucher and book your child directly onto a local club
  • If you are still waiting for a voucher code, please contact your school who should be able to provide this for you
  • We offer limited spaces for young people who are not eligible for benefits based free school meals, but are from ‘low-income’ working families, may be vulnerable and/or experience inactivity and social isolation without access to this free support
  • Therefore to book your child/ren onto a local club, you will not receive a Holiday Activities voucher code, and you will need to contact the club directly by finding their contact details below

For more information about Essex ActivAte clubs, please click here.

HolidayActivities voucher code booking support

WONDE parent guide

Visual HolidayActivities guide on how to claim and use your voucher code

Watch a video on how to use your HolidayActivities code and book activities

SEND Levels

The team at Essex ActivAte are looking to improve the process of making the booking of a club for parents and guardians of children with SEND as helpful as possible. With this in mind, we have identified all of our SEND specific clubs with a key to the level of care they are able to support the children who are attending.

Please check the 4 club levels below for the most suitable support for the child you are wishing to book onto the programme.

Each area will list SEND clubs if they’re being delivered, as well as the level of SEND they support.

Level 1 – SEND

This club will be suitable for children who have mild to moderate needs, who are able to go to the toilet and eat their lunch with correct supervision, but do not need direct support in doing so. This level is suitable for children who do not present risky behaviours such as being of harm to themselves or to others.

Please let your booking provider know any relevant information that may help your child enjoy this club as much as possible.

 

Level 2 – SEND

This club will be suitable for children who have mild to moderate needs, and those who will need direct support with personal care, and will need one to one support with eating their lunch. This level is suitable for children who do not present risky behaviours such as being of harm to themselves or to others.

Please let your booking provider know any relevant information that may help your child enjoy this club as much as possible.

 

Level 3 – SEND

This club will be suitable for children who have moderate to severe needs, and those who will need direct support with personal care and will need one to one support with eating their lunch.

OR

This club is suitable for children who are known to demonstrate risky behaviours such as being of harm to themselves or to others.

Please let your booking provider have your child’s personal care plan in advance of the session, to make the experience as positive as possible.

 

Level 4 – SEND

This club will be suitable for children who have moderate to severe needs, and those who will need direct support with personal care and will need one to one support with eating their lunch. These children will also be known to demonstrate risky behaviours such as being of harm to themselves or to others.

Please let your booking provider have your child’s personal care plan in advance of the session, to make the experience as positive as possible.

Basildon

ATF Millhouse Primary School (5-11yrs)

Contact Details:
School House, Tavistock Rd, Basildon SS15 5QF
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th,10th and 11th April 2pm-6pm |

ATF Briscoe (5-11yrs)

Contact Details:
Briscoe Primary School, Felmores End, Basildon SS13 1PN
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th and 11th April 9am-1pm |

ATF Vange (5-11yrs)

Contact Details:
Vange Primary School, London Rd, Basildon SS16 4QA
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th,5th, 9th, 10th, 11th and 12th April 9am-1pm |

ATF Northlands School (12-16yrs)

Contact Details:
Northlands School, SS13 3JQ
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th and 5th April 9am-1pm |

Camp 4 Champs, Billericay (5-14yrs)

Contact Details:
Mayflower School, Stock Rd, Billericay, CM12 0RT
Date & Time: 
3rd, 4th,5th, 8th, 9th, 10th, 11th and 12th April 9am-4pm |

Crafty Katie, Make and Move Holiday Club (4-12yrs)

Deliverer: Katie
Contact Details:
Abacus Primary School. Tresco Way, Wickford, Essex, SS12 9GJ
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th, 10th and 11th April 9am-3pm |

Jack Of All Sports Wickford (4-11yrs)

Deliverer: Jack
Contact Details:
North Crescent Primary School, Wickford SS12 9AP
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th and 11th April 9am-3pm |

Junior Adventures Group (5-11yrs)

Contact Details:
Basildon Sporting Village, Cranes Farm Road, Basildon, S14 3GR
Date & Time: 
8th, 9th, 10th and 11th April 10am-2pm |

Southend United Football Club (5-13yrs)

Contact Details:
Eversley Leisure Centre, Crest Ave, Basildon SS13 2EF
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th and 11th April 10.30am-2.20pm |

Camp Epic (5-11yrs)

Contact Details:
Fairhouse Primary School, Long Riding, Basildon SS14 1QP
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th,11th April 9am-4pm |

Kidbusterz, Laindon (4-12yrs)

Contact Details:
Laindon Community Centre, Aston Rd, Laindon, Basildon SS15 6NX
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th and 11th April 10am-2pm |

Kidbusterz Whitmore (4-12yrs)

Contact Details:
Whitmore Primary School, Whitmore Way, Basildon SS14 2TP
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th and 11th April 10am-2pm |

Kidbusterz, Janet Duke (4-12yrs)

Contact Details:
Janet Duke Primary School, 105 Markhams Chase, Basildon SS15 5LS
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th and 11th April 10am-2pm |

Premier Education Basildon (5-12yrs)

Contact Details:
Basildon Sports and Leisure Club, Gardiners Way, Basildon, Essex, SS14 3UJ
Date & Time: 
2nd, 3rd,4th, 5th, 9th, 10th, 11th  12th April (NO CAMP ON 8th) 9am-3pm |

Premier Education Buttsbury (5-12yrs)

Contact Details:
Buttsbury Infant School, Perry Street, Billericay, CM12 0NX
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 10th, 11th, 12th April (NO CAMP ON 9th) 9am-4pm |

Multi Sports for Schools (4-11yrs)

Contact Details:
Basildon Rugby Club, Gardiners Cl, Basildon, Essex SS14 3AW
Date & Time: 
3nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th and 11th April 10am-2pm |

Motivated Minds (4-16yrs)

Contact Details:
Basildon Sporting Village, Cranes Farm Rd Basildon SS14 3GR Essex
Date & Time: 
Thursday 4th April 10.30am-1pm / 1.15pm-4pm |
Tuesday 9th April 10.30am-1pm / 1.15pm-4pm |

ATF Northlands (12-16yrs)

Contact Details:
Northlands ParkFelmores, Basildon, SS13 1SD.
Date & Time: 
2nd and 9th April 4.30pm-6pm |

ATF Vange - Secondary

Contact Details:
Vange Community Centre, Vange Hill Dr, Basildon SS16 4DA
Date & Time: 
3rd,4th, 10th and 11th April 5pm-7pm |

ATF King Edwards - Secondary

Contact Details:
King Edwards Community Centre, King Edward Rd, Laindon, Basildon SS15 6GY
Date & Time: 
5th and 12th April 5pm-7pm |

Bar n Bus (12-16yrs)

Contact Details:
Swan Mead Park, Basildon Church Rd, Basildon SS16 4AJ
Date & Time: 
Tuesday 9th April 11am to 1pm / 1pm to 3pm |

Butterflies Club Basildon SEND (8-16yrs)

Contact Details:
Various Venues & Collection Points
Date & Time: 
2nd, 5th, 9th and 12th April 8am-12pm, 12pm-4pm |

JTD Arts SEND (4-11yrs)

Contact Details:
Greensted Primary School, Kirby Road, Basildon, Essex, SS14 1RX
Date & Time: 
2nd, 3rd, 8th and 9th April 10am-1pm |

SHARE (Safe Haven and Respite Environment) SEND (5-16yrs)

Contact Details:
The Fryth, Basildon, Essex SS14 3PE
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 9th, 10th, 11th and 12th April 10.30am - 2.30pm |

The Peaceful Pony Mental Wellbeing (4-16yrs)

Contact Details:
Burnt Mills Road, North Benfleet, SS12 9JX
Date & Time: 
Wednesday 3rd, Thursday 4th, Wednesday 10th & Thursday 11th April 10am-12pm & 12.30pm-2pm on all days |
Braintree

Braintree District Museum (5-11yrs)

Deliverer: Bethany Smith
Contact Details:
Braintree District Museum, Manor St, Braintree CM7 3HW
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 9th, 10th, 11th and 12th April 9am-4pm |

CMXSC Active Camps Witham (4-11yrs)

Deliverer: Chris Michaelides
Contact Details:
Malting Academy, Spinks Ln, Witham CM8 1EP
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th and 11th April 9am-3.30pm |

Multi Sports For Schools Witham (4-11yrs, must be in reception)

Deliverer: Adrian Cuthill
Contact Details:
New Rickstones Academy, Conrad Rd, Witham CM8 2SD
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th and 11th April 10am - 2pm |

SCS Sports Coaching Specialists Witham (4-12yrs)

Deliverer: Liam Joyce
Contact Details:
Howbridge Juniors School, Howbridge Rd, Witham CM8 1BZ
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 9th, 10th, 11th and 12th April 10am-2.30pm |

Team Kinetix Parkour and Freerunning (5-11yrs)

Deliverer: Brad Wendes
Contact Details:
Kinetix Academy, 3E Moss Rd, Witham CM8 3UW
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 11th and 12th April 10am-2pm |

Multi Coach (5-12yrs)

Deliverer: Tom Littlewood
Contact Details:
Earls Colne Recreation Club, GREEN Farm Meadow, Halstead Rd, Earls Colne, Colchester CO6 2NG
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th and 11th April TBC |

Essex Professional Coaching Halstead (5-12yrs)

Deliverer: Adam Hampson
Contact Details:
Halstead Leisure Centre, CO9 2HR
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th and 11th April 8.30am–3pm |

Olivers Lodge Halstead (4-11yrs)

Deliverer: Hannah Gogin
Contact Details:
Richard De Clare School, Parsonage St, Halstead CO9 2JT
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th and 11th April 8am-6pm |

AlphaBake Cookery Fun Day (5-12yrs)

Deliverer: Carole Rose
Contact Details:
Mencap Braintree Building, Charles Leek House, 7 Coggeshall Rd, Braintree CM7 9DB
Date & Time: 
4th April 10-3pm |

Camp 4 Champs Braintree (4-14yrs)

Deliverer: Helen Moreira
Contact Details:
Notley High School & Braintree Sixth Form, Notley Rd, Braintree CM7 1WY
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th and 11th April 9am - 4pm |

Making It Mindful Mental Wellbeing Hub (6-12 years)

Deliverer: Milli Walker
Contact Details:
The Archers Community Centre, 28-32 East Street, Braintree, CM7 3JJ Braintree and Bocking Community Centre, 19-21 Bocking End, Braintree, CM7 9AE
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 9th, 10th,11th and 12th April 9.30am-1.30pm at Glebe Community Hall and 10am-2pm Braintree and Bocking Community Hall |

Pop Essex Respite Session

Deliverer: Matt Carr
Contact Details:
Mencap Braintree Building, Charles Leek House, 7 Coggeshall Rd, Braintree CM7 9DB
Date & Time: 
TBC TBC |

Pop Essex Stay and Play Session

Deliverer: Matt Carr
Contact Details:
Mencap Braintree Building, Charles Leek House, 7 Coggeshall Rd, Braintree CM7 9DB
Date & Time: 
TBC TBC |
Brentwood

HCL Activity Camps (5-11yrs)

Contact Details:
The Knights Way Centre, 32A Knight's Way, Brentwood CM13 2AZ
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th and 11th April 8.15am-3.15pm |

Jack Of All Sports (4-11yrs)

Contact Details:
Bentley St Pauls Primary School, Ashwells Rd, Pilgrims Hatch, Brentwood CM15 9SE
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th and 11th April 9am-3pm |

Super Star Sport Essex (5-11yrs)

Contact Details:
St Helen's Junior School, Sawyers Hall Lane, Brentwood, CM15 9BY
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th, 11th April 9am-3pm |

Unleash Your Drive (7-11yrs)

Deliverer: Get Golfing
Contact Details:
Magpie Ln, Little Warley, Warley, Brentwood CM13 3DX
Date & Time: 
4th, 5th, 9th and 11th April 10am-2pm |

Schools Out Activities (4-12yrs)

Contact Details:
Shenfield High School, Alexander Ln, Shenfield, Brentwood CM15 8RY
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th, 11th and 12th April 9am-5pm |

Forest Fun Holiday Club (8-16yrs)

Deliverer: Let's Get Out
Contact Details:
Doddinghurst Common, Ongar Road, Kelvedon Hatch, CM15 0DF
Date & Time: 
4th, 5th, 8th and 10th April 9.45am-3.15pm |

SportsCool Brentwood - Primary

Contact Details:
Holly Trees Primary School, Vaughan Williams Way, Brentwood, CM14 5RY
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 9th, 10th, 11th and 12th April 9am-3pm |

SportsCool Brentwood SEND (4-11yrs)

Contact Details:
Holly Trees Primary School, Vaughan Williams Way, Brentwood, CM14 5RY
Date & Time: 
2nd,3rd, 4th, 5th, 9th, 10th, 11th and 12th April 9am-3pm |
Castlepoint

Castle Point & Rochford School Sport Partnership - The Deanes

Deliverer: Samuel Wood
Contact Details:
The Deanes Sports Centre, Daws Heath Road, Benfleet, Essex, SS72TD
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th, 11th and 12th April 10am-3pm |

Castle Point & Rochford School Sport Partnership - Canvey Infants School

Deliverer: Samuel Wood
Contact Details:
Long Road, Canvey Island, Essex, SS80JG
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th, 11th and 12th April 10am-3pm |

Camp Epic, Canvey

Deliverer: Richard Partridge
Contact Details:
Canvey Skills Campus, SS8 9RZ
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th and 11th April 10am-4pm |

The Future Of Sport Ultimate Sports Camp

Deliverer: John Brandon
Contact Details:
Waterside Farm Leisure Centre, SS8 9RA
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th, 11th and 12th April 10am - 3pm |

Active Academy

Contact Details:
Castle View School, SS87FH
Date & Time: 
2nd and 3rd April 9 am - 1 / 1pm - 5pm |

Canvey Island Youth Project - Secondary

Contact Details:
Yellow Door Youth Hub, SS87BN
Date & Time: 
3rd,4th,5th,10th,11th and 12th April. 2.30pm - 5.30pm |

Canvey Island Youth Project - Outreach AEF

Contact Details:
Yellow Door Youth Hub, SS8 7BN
Date & Time: 
|
Chelmsford

Next Thing Education - Tech/Stem Camp (5-11yrs)

Deliverer: Zoe Norman
Contact Details:
Little Waltham C.E.V.A. Primary School The Street, Little Waltham, Essex CM3 3NY
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th April 9am - 1pm / 12pm - 4pm |

Next Thing Education - Tech/Stem Camp (5-11 years)

Deliverer: Zoe Norman
Contact Details:
Newlands Spring Primary and Nursery School. Dickens Place, Newlands Spring Chelmsford Essex. CM1 4UU
Date & Time: 
8th, 9th, 10th, 11th April 9am – 1pm / 12pm – 4pm |

EPC Activity Camp Perryfield School (5-12 years)

Deliverer: Adam Hampson
Contact Details:
Boswells School, Burnham Rd, Springfield, Chelmsford CM1 6LY
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th, 11th April 8.30am – 3pm each day |

Coaching Champions Beaulieu (5-11yrs)

Deliverer: Jamie Impey
Contact Details:
Beaulieu Park School, Armistice Ave, Chelmsford CM1, UK
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th, 11th April  9.15am-3pm |

South Woodham Ferrers Leisure Centre (4-11yrs)

Deliverer: Kristine Cowell
Contact Details:
Brickfields Rd, South Woodham Ferrers, Chelmsford CM3 5JU
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 9th, 10th, 11th April  9am to 12.30pm for children aged 4 and 5 9am to 5pm for children aged 6 to 11 |

Schools Out Activities (4-12yrs)

Deliverer: Sophie Capran
Contact Details:
King Edward Grammar School, Broomfield Rd, Chelmsford CM1 3SX
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th, 11th, 12th April 9-5pm |

Multi Sports For Schools Chelmsford ( 4 -must be in reception - 11yrs)

Deliverer: Charlotte Carrington
Contact Details:
The Cathedral Primary School, Victoria Rd, Chelmsford CM1 1PA
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th, 11th April  10am - 2pm |

CMXSC Active Camps Chelmsford (4-11yrs)

Deliverer: Chris Michaelides
Contact Details:
St Pius X Primary, Chelmsford CM1 4HY
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th, 11th April  9am-3.30pm |

Chelmsford Sports & Athletics Centre (CSAC (5-11yrs)

Deliverer: Justin Hubbard
Contact Details:
Chelmsford Sports and Athletic Centre, 84-64 Salerno Way, Chelmsford CM1 2EH
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 9th, 10th, 11th April 9:00 – 17:00 |

Primary Education (4-11yrs)

Deliverer: Will Foreham
Contact Details:
The Moulsham High School CM2 9ES
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 9th, 10th, 11th, 12th April 10am-3pm |

YMCA Chelmsford (5-11yrs)

Deliverer: Ben Gibbons
Contact Details:
Larkrise Primary School, 55 Dorset Ave, Great Baddow, Chelmsford CM2 9UB
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th, 11th April 10am - 2pm |

Jack of all Sports (4-11yrs)

Deliverer: Jack Harrington
Contact Details:
Baddow Junior School, New Rd, Great Baddow, Chelmsford CM2 7QZ
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th, 10th, 11th April 9am to 3 pm |

Essex Kids Camp (4-11yrs)

Deliverer: Lestyn
Contact Details:
Meadgate Primary School, Great Baddow, Chelmsford CM2 7NS
Date & Time: 
2,d 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th, 11th April 9am - 3pm |

Essex Boys and Girls Club Chelmsford (5-13yrs)

Deliverer: Rebecca Stanley
Contact Details:
Chelmsford Boys and Girls Club, Harway House, Rectory Lane, Chelmsford, Essex CM1 1RQ
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th, 11th April 10am - 2pm |

Mega Camps Chelmsford (4-14yrs)

Deliverer: Steve Toole
Contact Details:
Hylands School, Chelmsford Rd, Writtle, Chelmsford CM1 3ET
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 11th, 12th April 9am-5pm |

Premier Education Galleywood (5-11 years old)

Deliverer: Paige Quinn
Contact Details:
Galleywood Infants School, Barnard Rd, Galleywood, Chelmsford CM2 8RR
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th, 11th April 9am - 3pm |

InterAct - Secondary SEND

Deliverer: Vickie Perkins
Contact Details:
Moulsham Mill, Parkway, Chelmsford CM2 7PX
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 9th, 10th, 11th, 12th April All Day Activities |

Ace Music Therapy SEND (5-11yrs)

Deliverer: Amelia Chapman
Contact Details:
Chelmsford Chapel, 171 Baddow Road, Chelmsford, Essex, CM2 7PZ
Date & Time: 
2nd and 3rd April 10.30-1pm and 2-4.30pm |

MiniMindfulness (5-11 years old)

Deliverer: Tessa Hawes
Contact Details:
Hamptons Sports and Leisure, Tydemans, off, Beehive Ln, Great Baddow, Chelmsford CM2 9FH
Date & Time: 
April 2,3,4,5,9,10,11,12th 9am-4pm |

GET WITH THE KIDS VIBE - AirHop Chelmsford

Deliverer: Akile Alexander
Contact Details:
AirHop Chelmsford Dukes Park Industrial Estate, 12 Richmond Road, Chemsford CM2 6U
Date & Time: 
03rd April 2024 – 12 April 2024 09:30-1:30 |
Colchester

Inspired 2 Gether Adrenalyze Leisure (7-10yrs)

Deliverer: Sean Doyland
Contact Details:
Adrenalyze Leisure, 259 Greenstead Rd, Colchester CO1 2SJ
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th, 11th April 9-1pm |

Colchester United Greenstead - Primary

Deliverer: Joe Hart
Contact Details:
Hawthorn Ave, Colchester Academy, CO4 3JL
Date & Time: 
2nd, Weds 3rd, Thurs 4th, Fri 5th, Mon 8th, Tues 9th, Weds 10th Thurs 11th & Fri 12th April 9.30-1.30 |

Colchester United Shrub End - Primary

Deliverer: Joe Hart
Contact Details:
Shrub End Community & Sports Centre, CO2 9BG
Date & Time: 
Tuesday 2nd, Weds 3rd, Thurs 4th, Fri 5th, Mon 8th, Tues 9th, Weds 10th Thurs 11th & Fri 12th April 10-2pm |

Go Bananas - Primary

Deliverer: Daisy Bailey
Contact Details:
Cowdray Centre, 9&10, Mason Rd, Colchester CO1 1BX
Date & Time: 
Tues 2nd, Weds 3rd, Thurs 4th, Tues 9th, Weds 10th, Thurs 11th 10am-2pm |

Little Big Foot Activity Camp - Primary

Deliverer: Sue Theobold
Contact Details:
Highwoods Community Primary School, Tynedale Square, Highwoods, Colchester CO4 9SN
Date & Time: 
2nd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th and 11th April 8.30-4.30 |

Essex Boys and Girls Club (5-13yrs)

Deliverer: Rebecca Stanley
Contact Details:
Acorn Hall, Oaktree Centre, 3DH, Harwich Rd, Colchester
Date & Time: 
Tues 2nd,Weds 3rd, Fri 5th, Mon 8th, Tues 9th, Weds 10th, Thurs 11th and Fri 12th April 10-2pm |

Essex Professional Coaching Colchester (Week 1) - Primary

Deliverer: Adam Hampson
Contact Details:
Friars Grove School, CO4 0PZ
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th and 5th April 9-3pm |

Essex Professional Coaching Colchester (Week 2) - Primary

Deliverer: Adam Hampson
Contact Details:
Philip Morant School, Rembrandt Way, Colchester CO3 4QS
Date & Time: 
8th, 9th, 10th and 11th April 9-3pm |

Essex Professional Coaching Mersea - Primary

Deliverer: Adam Hampson
Contact Details:
Mersea Island School, Barfield Rd, West Mersea, Colchester CO5 8QX
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th, 11th April 9-3pm |

Schools Out Activities - Primary

Deliverer: Sophie Capran
Contact Details:
Colchester Royal Grammar School, 6 Lexden Rd, Colchester CO3 3ND
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th, 11th, 12th April 9-5pm |

Sports Coaching Specialists Monkwick - Primary

Deliverer: Liam Joyce
Contact Details:
Monkwick Junior School, School Rd, Colchester CO2 8NN
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 9th, 10th, 11th, 12th April 10-2.30pm |

Sports Coaching Specialists St Michaels - Primary

Deliverer: Liam Joyce
Contact Details:
St Michaels Junior School Camulodunum Way, CO29RA
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 9th, 10th, 11th, 12th April 10-2.30pm |

African Families In The UK - Primary

Deliverer: Sarah Foley
Contact Details:
Lawrence Walker Community Centre
Date & Time: 
Tues 2nd, Weds 3rd, Thurs 4th, Fri 5th, Sat 6th 9-3pm |
Tues 9th, Weds 10th, Thurs 11th 11-3pm |

Changing Lives - Primary

Deliverer: David Simmonds
Contact Details:
Changing Lives Community Services, Colne Bank Ave, Colchester CO1 1UU
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th, 11th Apri 10-2pm |

YMCA St James - Primary

Deliverer: Ben Gibbons
Contact Details:
St James School, Guildford Rd, Colchester CO1 2RA
Date & Time: 

YMCA St Stephens - Primary

Deliverer: Ben Gibbons
Contact Details:
St Stephens Church, Canterbury Rd, Colchester CO2 7RY
Date & Time: 

Little Sportsters - Primary

Deliverer: Neil Corley
Contact Details:
Milldene School, 65 Barbrook Ln, Tiptree, Colchester CO5 0EF
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 9th, 10t, 11th, 12th April 9-3pm |

Olivers Lodge - Primary

Deliverer: Hannah Goggin
Contact Details:
Brinkley Grove Primary School, Rawlings Cres, Highwoods, Colchester CO4 9GF
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th,5th, 8th, 9th, 10th and 11th April 8-6pm |

Xtra Time

Deliverer: Chris West
Contact Details:
Unity Primary Academy School, Hickory Ave, Colchester CO4 3QJ
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th and 11th April 9-4pm |

Inspired 2 Gether Adrenalyze Leisure (11-16yrs)

Deliverer: Sean Doyland
Contact Details:
Adrenalyze Leisure, 259 Greenstead Rd, Colchester CO1 2SJ
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th, 11th April 2-5pm |

Colchester United Greenstead - Secondary

Deliverer: Joe Hart
Contact Details:
Colchester Academy, Hawthorn Ave, Colchester CO4 3JL
Date & Time: 
|

Colchester United Shrub End - Secondary

Deliverer: cucf@colchesterunited.net
Contact Details:
Shrub End Community & Sports Centre, CO2 9BG
Date & Time: 

Go Bananas - SEND Primary

Deliverer: Daisy Bailey
Contact Details:
Cowdray Centre, 9&10, Mason Rd, Colchester CO1 1BX
Date & Time: 
Tues 2nd, Sun 7th, Tues 9th, Weds 10th April 5-7pm |

Disability 4 Sport SEND (5-11yrs)

Deliverer: Wayne Banks
Contact Details:
Gosbecks School, Owen Ward Cl, Colchester CO2 9DG
Date & Time: 
Tues 2nd, Weds 3rd, Thurs 4th, Fri 5th, Tues 9th, Weds 10th, Thurs 11th, Fri 12th 10-1.30pm |

Disability 4 Sport Mental Wellbeing (12-17yrs)

Deliverer: Wayne Banks
Contact Details:
Gosbecks Primary School, Owen Ward Cl, Colchester CO2 9DG
Date & Time: 
Weds 3rd, Weds 10th April 5pm-7pm |
Epping

Premier Education North Weald (5-12yrs)

Contact Details:
Queens Hall Community Hall, School Green Lane, North Weald, CM16 6EY
Date & Time: 
1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th April, 8th, 9th and 10th April 9am-3pm |

Premier Education Ongar (5-12yrs)

Contact Details:
Budworth Hall, High Street, Ongar, CM5 9JG
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th April, 8th, 9th, 11th and 12th  April 9am-3pm |

Active Future (5-14yrs)

Contact Details:
Murray Hall, 106 Borders Ln, Loughton IG10 3SB
Date & Time: 
2nd,3rd, 4th, 8th, 9th, 10th and 11th April 10am-2pm |

Primary Education Epping - Primary

Contact Details:
Epping St Johns , Bury Ln, Epping CM16 5JB
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 9th,10th, 11th and 12th April 10am-3pm |

Making It Mindful (6-12yrs)

Contact Details:
Loughton Masonic Centre, 16 High Beech Road, Loughton IG10 4BL Lopping Hall, 189 High Road, Loughton, IG10 4LF Epping Forest Community Church, Grosvenor Hall, Loughton, IG10 2LG
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th,9th, 10th, 11th and 12th April 10am-2pm |

Super Star Sport Loughton (4-11yrs)

Contact Details:
St John Fisher Primary, Burney Drive, Loughton IG10 2DY
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th,9th, 10th, 11th and 12th April 9am-3pm |

Super Star Sport Waltham - Primary

Contact Details:
Waltham Holy Cross EN9 1LG
Date & Time: 
3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th, 11th and 12th April 9-3pm |

Restore Community (4-11yrs)

Contact Details:
Oakwood Hill Community Hall, Longcroft Rise, Loughton IG10 3NB
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th April 9:15 - 13:15 |

Red Balloon Foundation - Primary

Contact Details:
Hereward Primary School, Colebrook Lane, Loughton, Essex, IG10 2HR
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th, 11th, 12th  April 9am-3pm |

3food4u Loughton (12-16yrs)

Contact Details:
Loughton Youth Centre IG10 3SB
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 9th, 10th, 11th and 12th April 3pm-7pm |

3food4u Waltham Abbey (12-16yrs)

Contact Details:
Way 2000, 154-155 Brooker Rd, Waltham Abbey EN9 1JH
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 9th, 10th, 11th and 12th April 9am-1pm |

Time For Change Kids (4-11yrs)

Deliverer: Anne-Marie
Contact Details:
Abbey Church Centre, Waltham Abbey EN91BX
Date & Time: 
2nd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th, 11th and 12th April 10-2pm |

KidzActive Georgie's Equine Assisted Learning SEND (5-12yrs)

Deliverer: Georgie
Contact Details:
Georgie's EAQ, Park Farm, Little Walden, Essex, CB10 1XB
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 8th, 9th, 10th, 11th and 12th April 10am-2pm |

Zinc Arts AEF Secondary

Contact Details:
Zinc Arts Centre, Ongar CM5 0AD
Date & Time: 
Harlow

Changing Lives Community Services (4-11yrs)

Contact Details:
Passmores Academy, Tracyes Rd, Harlow CM18 6JH
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th and 11th April 10am-2pm |

Making It Mindful (6-12yrs)

Contact Details:
Tye Green Community Centre, 1 Tilegate Rd, Harlow CM18 6PB
Date & Time: 
1st, 2nd, 3rd, 4th, 8th, 9th,10th and 11th April 10am-2pm |

Premier Education (5-12yrs)

Contact Details:
The Henry Moore School, Kiln Ln, Church Langley, Harlow CM17 9LW
Date & Time: 
2nd,3rd, 4th, 5th, 8th,9th ,10th and 11th April 8.45-3.15pm |

Rosedan Breakfast and After School Club (4-13yrs)

Contact Details:
St James Church, Perry Rd, Harlow CM18 7NP
Date & Time: 
2nd,3rd, 4th, 5th, 6th, 7th and 8th,April 8am-2pm |

SportsCool West Essex (4-11yrs)

Contact Details:
The Downs Primary, The Hides, Harlow CM20 3RB
Date & Time: 
2nd,3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th, 11th and 12th April 9am-3pm |

Super Star Sport (4-11yrs)

Contact Details:
Longwood Primary Academy, Paringdon Rd, Harlow CM18 7RQ
Date & Time: 
2nd,3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th, 11th and 12th April 9am-3pm |

Time For Change Kids Freshwaters (4-11yrs)

Contact Details:
Freshwaters Academy, Freshwaters, Harlow CM20 3QA
Date & Time: 
3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th, 11th and 12th April 10-2pm |

Time For Change Kids Cook Spinney (4-11yrs)

Contact Details:
Cook Spinney Primary, Cooks Spinney, Harlow CM20 3BW
Date & Time: 
3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th, 11th and 12th 10am-2pm |

Harlow Creates: Music and Voice (11-16yrs)

Contact Details:
Harlow Rock School Katherine’s Hatch Common Room, Harlow CM19 5NP
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 9th, 10th, 11th and 12th April 10am-2.30pm |

Kazen Kai AEF (11-16yrs)

Contact Details:
Nicholas Field Harlow, CM18 6DY
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th, 11th and 12th April |
Maldon

Little Sportsers Sports & Play Camp (4-12yrs)

Deliverer: Neil Corley
Contact Details:
Maldon Primary School, Wantz Chase, Maldon CM9 5DQ
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th and 12th April 9-3pm |

Little Sportsters Heybridge (4-12yrs)

Deliverer: Neil Corley/Andrew Fry
Contact Details:
Heybridge Primary School, Rowan Dr, Heybridge, Maldon CM9 4TU
Date & Time: 
2nd, 3rd, 5th, 9th, 10th, 12th 9-3pm |

Little Sportsters Maylandsea (4-12yrs)

Deliverer: Neil Corley
Contact Details:
Maylandsea Village Hall, Steeple Rd, Mayland, Chelmsford CM3 6EG
Date & Time: 
2nd, 3rd, 5th, 9th, 10th, 12th 9-3pm |

The Future of Sport Ultimate Sports Camp (4-11yrs)

Deliverer: John Brandon
Contact Details:
The Plume Academy, Fambridge Rd, Maldon CM9 6AB
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 9th, 10th, 11th and 12th April 10-3pm |

Roaring Lions Activity Camp (5-13yrs)

Deliverer: Caswell Becker
Contact Details:
Burnham Ramblers Football Club, Springfield Rd, Burnham-on-Crouch CM0 8TE
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th and 11th April 9-3pm |

Colchester United Community Foundation (4-11yrs)

Deliverer: Joe Hart
Contact Details:
Maldon & Tiptree F.C. Park Dr, Maldon CM9 5JQ
Date & Time: 
Tuesday 2nd, Weds 3rd, Thurs 4th, Fri 5th Tues 9th, Weds 10th Thurs 11th and Fri 12th April 10am-2pm |

The Future of Sport Ultimate Sports Camp (12-16yrs)

Deliverer: John Brandon
Contact Details:
The Plume Academy, Fambridge Rd, Maldon CM9 6AB
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 9th, 10th, 11th and 12th April 10-3pm |
Rochford

ATF Great Wakering - Primary

Deliverer: Andy Knight
Contact Details:
Great Wakering Recreation Ground, SS30HX
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th and 11th April 9am-1pm |

ComputerXplorers - Primary

Deliverer: Jingyue Zhao
Contact Details:
Greensward Academy, Greensward Lane, Hockley, SS55HG
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th and 5th April 10am-3pm |

Southend United Community & Educational Trust - Primary

Deliverer: Dan King
Contact Details:
Clements Hall Leisure Centre, SS5 4LN
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th and 11th April 10.30am-2.30pm |

Intrepid Ventures - Primary

Deliverer: Ray Bias
Contact Details:
Glebe Primary School, SS6 9HG
Date & Time: 
8th,9th,10th and 11th April 9am-4pm |

Castle Point & Rochford School Sport Partnership - Primary

Deliverer: Samuel Wood
Contact Details:
Watermans Primary School, The Blvd, Rochford, SS4 1QF
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th, 11th and 12th April 10am-3pm |

Jack of All Sports- Wyburns Primary School

Contact Details:
Wyburns Primary School, SS67PE
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th and 11th April |

ATF Great Wakering - Secondary

Contact Details:
Great Wakering Recreation Ground, SS3 0HX
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th and 11th April 11am-3pm |

Silverbirch Holiday Activities SEND

Contact Details:
Ramblers Riding Club, Eastwood Rise,SS95DE
Date & Time: 
2nd, 3rd, 8th and 11th April 10am-2pm |

Butterflies Club SEND Canvey (8-16 yrs)

Contact Details:
Canvey Island/Barleylands Farm/Thriftwood Scout Camp
Date & Time: 
2nd,4th,11th and 12th April 8am - 12pm / 12 pm - 4pm |

Splat Club SEND

Contact Details:
Cedar Hall School, SS7 3UQ
Date & Time: 

The MegaCentre - Easter Mega Fun

Contact Details:
The Megacentre,SS6 7UT
Date & Time: 
2nd,3rd,4th,5th,9th,10th ,11th ,12th April 9 - 1pm |

SEND Mushroom Theatre Company

Contact Details:
29 Brook Rd, Rayleigh Essex, SS6 7XJ
Date & Time: 
2nd and 10th April 9.30 -2.30pm |
Tendring

Amazing Activities Unit 3 - Primary

Deliverer: Stephen Mayzes
Contact Details:
Amazing Activities Unit 3, 1 Jessop Cl, Clacton-on-Sea CO15 4LX
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 9th, 10th, 11th and 12th April 10am-2pm |

Amazing Activities Unit 1 - Primary

Deliverer: Stephen Mayzes
Contact Details:
Amazing Activities Unit 1, Jessop Cl, Clacton-on-Sea CO15 4LX
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 9th, 10th, 11th and 12th April 10am-2pm |

Amazing Activities Hastys - Primary

Deliverer: Stephen Mayzes
Contact Details:
Hastys Farm, West Rd, Clacton-on-Sea CO15 1AG
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 9th, 10th, 11th and 12th April 9am-1pm |

Child and Provide Clacton - Primary

Deliverer: Lorraine Hughes
Contact Details:
Clacton Football Club, The Rush Green Bowl, Rush Green Rd, Clacton-on-Sea CO16 7BQ
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th, 11th April 9-2pm |

Child and Provide Jaywick - Primary

Deliverer: Lorraine Hughes
Contact Details:
Jaywick Methodist Church, 300 Jaywick Ln, Jaywick, Clacton-on-Sea CO15 2RE
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th, 11th April 9-2pm |

Child and Provide St Osyth - Primary

Deliverer: Lorraine Hughes
Contact Details:
The Pavillion St Osyth, Cricket Club, CO16 8EJ
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th, 11th April 9-2pm |

Elite Sports Academy - Primary

Deliverer: Joe Osbourne
Contact Details:
Oakwood Infants School Windsor Avenue Clacton CO152AH
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 9th, 10th, 11th and 12th April 10-2pm |

GB Fitness Studio - Primary

Deliverer: Bridie Stanford
Contact Details:
GB Fitness Studio, Unit 4, Freshfields Road, Behind Morrison’s CO12 4EL Harwich
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 9th, 10, 11th and 12th April 9-3pm |

Lighthouses - Primary

Deliverer: Bridie Stanford
Contact Details:
The Lighthouse Sports and Social Club, Lower Marine Parade, Harwich, CO12 3ST
Date & Time: 
1st, 2nd, 3rd, 4th, 8th, 9th, 10th and 11th April 9-3pm |

Playpalz - Primary

Deliverer: Louise Sizzey
Contact Details:
28 Telford Rd, Clacton-on-Sea CO15 4LP
Date & Time: 
2nd,3rd, 4th and 5th April 9-3pm |

Primal Combat - Primary

Deliverer: Amanda Hall
Contact Details:
Primal Combat Academy, Unit 1A, Hockleys Business Centre, Valley Rd, Clacton-on-Sea CO15 4AE
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th and 11th April 10:30-3pm |

Essex Professional Coaching Clacton - Primary

Deliverer: Adam Hampson
Contact Details:
Whitehall Academy, Melbourne Rd, Clacton-on-Sea CO15 3SP
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th and 11th April 9-3pm |

Sports Coaching Specialists Kirby - Primary

Deliverer: Liam Joyce
Contact Details:
Kirby Primary Academy, Halstead Rd, Kirby Cross, Frinton-on-Sea CO13 0LW
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 9th,10th,11th and 12th April 10-2.30pm |

The Holiday Club - Primary

Deliverer: Michelle Barker
Contact Details:
St Georges Hall, Hall Lane, Walton on the Naze CO14 8HN
Date & Time: 
1st, 2nd, 3rd, 5th, 8th, 9th, 10th and 12th April 10am-3pm (9am drop off available if needed for work) |

Tiny Rugby School Parkeston - Primary

Deliverer: Ben Gale
Contact Details:
Spring Meadow School, Pound Farm Dr, Harwich CO12 4LB
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th and 11th April 10-2pm |

YMCA Brightlingsea - Primary

Deliverer: Ben Gibbons
Contact Details:
YMCA, High St, Brightlingsea, Colchester CO7 0AQ
Date & Time: 

Amazing Activities Clacton - Secondary

Deliverer: Stephen Mayzes
Contact Details:
Amazing Activities, 1 Jessop Cl, Clacton-on-Sea CO15 4LX
Date & Time: 
6th, 7th, 13th and 14th April 4pm-8pm |

Harwich Kidz (Primary and Secondary)

Deliverer: Barry Mason
Contact Details:
Harwich and Dovercourt Rugby Club, Swimming Pool Road/Wick La, Harwich CO12 3TA
Date & Time: 
Tuesday 2nd, Wednesday 3rd, Thursday 4th, Friday 5th, Monday 8th, Tuesday 9th, Wednesday 10th & Thursday 11th April Mon, Weds, Thurs & Fri 2-6pm, Tuesdays 1.30-5.30pm |

Clacton Kayaks (8-16yrs)

Deliverer: Cameron Richards
Contact Details:
Dovercourt Boating Lake, Lower Marine Parade, Harwich CO12 3ST
Date & Time: 
Mon 1st, Tues 2nd, Weds 3rd, Thurs 4th, Mon 8th, Tues 9th, Weds 10th, Thurs 11th April 9-1pm |

Seconds Out (8-16yrs)

Deliverer: Gareth Bayford
Contact Details:
Seconds Out Gym, 10a Brunel Rd, Clacton-on-Sea CO15 4LU
Date & Time: 
2nd 3rd 4th 5th 9th 10th 11th 12th April 10-2pm |

Mistley Kids Club SEND (5-19yrs)

Deliverer: Claire Moss
Contact Details:
Mistley Village Hall, Shrublands Rd, Mistley, Manningtree CO11 1HS
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th, 11th and 12th April 9-3pm |

Playpalz SEND (6-11yrs)

Deliverer: Louise Sizzey
Contact Details:
Playpalz, 28 Telford Rd, Clacton-on-Sea CO15 4LP
Date & Time: 
2nd April 4-6pm |
Thurrock

Arts Outburst Chadwell St Mary (5-11yrs)

Contact Details:
Chadwell St Mary Village Hall, Waterson Road, Grays RM16 4NX
Date & Time: 
2nd, 4th, 5th 8th, 9th and 12th April 9.30am-1.30pm |
3rd and 10th April 12.30pm -4.30pm |

Arts Outburst Thameside (5-11yrs)

Contact Details:
Thameside Theatre, 2nd Floor, Orsett Road, Grays RM17 5DX
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th and 11th April 9.30am-1.30pm |

Camp Epic South Ockendon (5-11yrs)

Contact Details:
Kenningtons Primary School, Tamar Drive, South Ockendon, RM15 4NB
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th and 11th April 9.00am - 4.00pm |

Camp Epic Grays (5-11yrs)

Contact Details:
Woodside Academy, Grangewood Avenue, Grays, RM16 2GJ
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th and 11th April 9.00am - 4.00pm |

Coaching Champions Purfleet (5-11yrs)

Contact Details:
Purfleet Primary Academy, Tank Hill Rd, Purfleet-on-Thames, Purfleet RM19 1SX
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th and 11th April 9:30am - 2:30pm |

Grangewaters Outdoor Centre South Ockenden (5-11yrs)

Contact Details:
Grangewaters Outdoor Centre, Buckles Lane, South Ockendon, RM15 6RS
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 9th, 10th, 11th and 12th April 9.30am - 1.30pm |

HCL Activity Camps Grays (5-11yrs)

Contact Details:
Drake Hall Community Centre, Drake Rd, Chafford Hundred, Grays RM16 6BZ
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th and 11th April 8:15am - 3:15pm |

Malearn South Ockendon (5-11yrs)

Contact Details:
South Ockendon Village Hall, 65 North Road, South Ockendon, RM15 6QH
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th and 11th April 9.30am - 2.00pm |

Monarchs Childcare Grays (5-11yrs)

Contact Details:
Monarchs Childcare, The Castle 64 Whitehall La, 64 Whitehall Ln, Grays RM17 6SH
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th and 11th April 9.00am - 3.00pm |

Essex Boys and Girls Club Grays (5-16yrs)

Contact Details:
The Community House, Seabrooke Rise, New Rd, Grays RM17 6DR
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th and 11th April 9.00am – 3.00pm |

The Future Of Sport Ultimate Sports Camp- Stanford-Le-Hope (5-16yrs)

Contact Details:
St Cleres School Butts Ln, Stanford-le-Hope SS17 0NW
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th and 11th April 10.00am - 3.00pm |

The Future Of Sport Ultimate Sports Camp- Tilbury Hub (5-16yrs) - Easter Wk 1

Contact Details:
Tilbury Community Hub, 16 Civic Square, Tilbury, Essex, RM18 8AD
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th and 5th April 10.00am - 3.00pm |

The Future Of Sport Ultimate Sports Camp- Gateway Academy (5-16yrs) Easter Wk 2

Contact Details:
The Gateway Academy, Marshfoot Road, Tilbury, Essex, RM16 4LU
Date & Time: 
8th, 9th, 10th and 11th April 10.00am - 3.00pm |

Progressive Sports Grays (5-13yrs)

Contact Details:
William Edwards School, Stifford Clays Rd, Grays RM16 3NJ
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 9th, 10th, 11th and 12th April 9.00am - 3.00pm |

Super Star Sports-Treetops Free School - 5-11yrs

Contact Details:
Treetops Free School, Buxton Rd, Grays RM16 2WU
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th and 11th April 9.00am – 3.00pm |

SECONDARY Arts Outburst Thameside (12-16yrs)

Contact Details:
Thameside Theatre, 2nd Floor, Orsett Road, Grays RM17 5DX
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th and 11th April 1.00pm -5.00pm |

SECONDARY Grangewaters Outdoor Centre South Ockenden (12-16yrs)

Contact Details:
Grangewaters Outdoor Centre, Buckles Lane, South Ockendon, RM15 6RS
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 9th, 10th, 11th and 12th April 1.00pm – 4.30pm (Lunch on Arrival) |

SECONDARY Progressive Sports - Harris Academy - Chafford Hundred - 13-16yrs

Contact Details:
Harris Academy Chafford Hundred, Mayflower Rd, London, Chafford Hundred, Grays RM16 6SA
Date & Time: 
9th, 10th, 11th and 12th April 5pm-7pm |

Active Essex Foundation - JTD Arts -Secondary Intervention

Contact Details:
(Referal Only)
Date & Time: 

Active Essex Foundation - Combat Academy - Secondary Intervention

Contact Details:
(Referal Only)
Date & Time: 

Active Essex Foundation - Storm Fitness - Secondary Intervention

Contact Details:
(Referal Only)
Date & Time: 

Active Essex Foundation - Impulse Leisure - Secondary Intervention

Contact Details:
(Referal Only)
Date & Time: 

Chosen BC - Lakeside Business Village - 5-16 yrs (Level 1 & 2 SEND)

Contact Details:
Harris Academy Ockendon and Sixth Form, Erriff Dr, South Ockendon RM15 5AY
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th and 11th April 9.00am - 3.00pm |

SEND JTD Arts - St Clement's Church - 5-11yrs

Contact Details:
St Clement's Church 567 London Road West Thurrock Essex, RM20 4AR.
Date & Time: 
2nd, 3rd, 8th and 9th April 10am-2pm |
4th and 10th April 9.45am-4.30pm |

SEND JTD Arts - St Clement's Church - 5-16yrs - (SEND Level 1 -3)

Contact Details:
St Clement's Church 567 London Road West Thurrock Essex, RM20 4AR.
Date & Time: 
2nd, 3rd, 8th and 9th April 10am-2pm |
4th and 10th April 9.45am-4.30pm |

SEND Red Balloon Foundation - Koala Park - 12-16yrs - (SEND 1-2)

Contact Details:
Kola Park, Tilbury, Essex, RM18 7DY
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 9th, 10th, 11th and 12th April 2pm-6pm |

MENTAL WELLBEING Arts Outburst - Thameside Theatre - 12-16yrs

Contact Details:
Thameside Theatre, 2nd Floor, Orsett Road, Grays RM17 5DX
Date & Time: 
4th and 11th April 1.30pm-4.00pm |

JTD Arts - St Clement's Church - 12-16yrs - (Mental Wellbeing)

Date & Time: 
2nd, 3rd, 8th and 9th April 10am-2pm |
4th and 10th April 9.45am-4.30pm |
Uttlesford

Cast A Thought Get Fishing (8-15yrs)

Contact Details:
Weir Pool Little Easton Manor, Park Rd, Dunmow CM6 2JN
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 9th, 10th and 11th April 10am-2pm |

Changing Lives Community Services Stansted (4-11yrs)

Contact Details:
Forest Hall School, Forest Hall Rd, Stansted Mountfitchet, Stansted CM24 8TZ
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th April, 8th, 9th, 10th and 11thApril 10am-2pm |

Essex Boys and Girls Clubs - Fundraising (5-13yrs)

Contact Details:
Silver Jubilee Hall, 4 Dunmow Rd, Takeley, Bishop's Stortford CM22 6QX
Date & Time: 
5th and 8th April 10am-2pm |

KidzActive (5-12yrs)

Contact Details:
Herbert’s Farm Playing Field, Saffron Walden CB11 3JS
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 8th, 9th,10th, 11th and 12th April 8.30am-5.30pm |

Making It Mindful (6-12yrs)

Contact Details:
Unites Reform Church, Abbey Lane, Saffron Walden, CB10 1AG Golden Acre, Long Horse Croft, Saffron Walden, CB11 4BL
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th,9th, 10th, 11th and 12th April 10am-2pm |

Sports Cool (4-11yrs)

Contact Details:
Dunmow St Marys Primary, 3 High Stile, Great Dunmow, Dunmow CM6 1EB
Date & Time: 
3rd, 4th, 5th, 9th, 10th, 11th and 12th April 9-3pm |

Whippersnappers (4-11yrs)

Contact Details:
Whippersnappers, Felmoor Farm, Watch House Green, Felstead CM6 3EF
Date & Time: 
2nd, 3rd, 4th, 5th, 8th, 9th, 10th and 11th April 9-3pm |
If you are unsure or have any questions, reach out to your HAF locality lead below, or email haf@activeessex.org for further information.
Nicky Smith

HAF Lead

Email: Nicola.Smith5@essex.gov.uk

Emma Alderman

Assistant Relationship Manager, West Essex

Email: Emma.Alderman@ActiveEssex.org

Phone: 07557168008

Chloe Hinds

Assistant Relationship Manager, Mid Essex

Email: Chloe.Hinds@essex.gov.uk

Cheryl Lomas

Assistant Relationship Manager, North Essex

Email: Cheryl.lomas@activeessex.org

Mobashar Mahmood

Assistant Relationship Manager, South Essex

Email: mobashar.mahmood@activeessex.org

Placeholder Image
Nina Head

Assistant Relationship Manager, South West Essex

Email: nina.head2@activeessex.org

Phone: 07741 768 873

Sarah Fry

Assistant Relationship Manager, South West Essex

Email: Sarah.Fry@ActiveEssex.org

Phone: 07717867272